Matematikai modell segít "előre jelezni" a filmes kasszasikereket

2013. augusztus 22., csütörtök 18:08

Különleges matematikai modellt dolgozott ki a Közép-európai Egyetem (CEU) hálózattudományi professzoraként dolgozó Kertész János és kutatócsapata: a modell segítségével előre - akár egy hónappal a megjelenés előtt - megjósolható, hogy egy mozifilm kasszasiker lesz-e, vagy sem.

A modell a 2009 és 2010 során megjelent amerikai filmekről készített Wikipédia-szócikkek forgalmának elemzésére épült. A kutatók összesen 312 filmet vontak górcső alá, figyelembe véve a szócikkek látogatottságát, a tartalomhoz hozzájáruló szerkesztők és a szerkesztések számát és az oldalra látogató internetes felhasználók diverzitását.

hirdetés


A Közép-európai Egyetem (CEU), az Oxfordi Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak eredményeit a PLoS ONE című folyóiratban közölték. "Elsőként demonstráltuk, hogy a Wikipédia-szerkesztési statisztikák újabb eszközül szolgálnak a közösségi események előrejelzésére" - húzta alá Kertész János.


A modellt visszamenőleg alkalmazták a kutatók, nyomon követve az egyes filmekkel kapcsolatos Wikipédia-szócikkeken zajló forgalmat és összevetve azt a mozi megjelenését követő első hétvége bevételeivel. A matematikai modell által "megjósolt" nyitóhétvégi bevételek nagyfokú egyezést mutattak a valódi adatokkal.


A modellt egyelőre nem alkalmazták olyan filmekre, amelyek még nem jelentek meg - olvasható a Közép-európai Egyetem kommunikációs részlege által az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményben.

Kapcsolódó cikkek

"Arról próbált meggyőzni, ha felrobbantom a mellényt, a rendőrök meghalnak, én viszont életben maradok."- nyilatkozta a lány, akit bátyja küldött egy rendőrörs közelébe.

Peking, 2013. október 29. - Az igazságszolgáltatás hatékonyságát szolgáló, Kínában alkalmazott közvetítő, mediációs technikák iránti magyar szakmai érdeklődést is kifejezte pekingi tárgyalásain Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) igazságügyért felelős államtitkára. Sanghajban nemrég büntetőjogi kutatóközpont jött létre többek között a Pécsi Tudományegyetem közreműködésével.

aleks-1357138092.jpg

Az orosz ellenzék egyik fő vádpontja a Putyin rezsimmel szemben  –  a szabadságjogok megnyirbálása mellett –  a mértéktelen korrupció. A hatalom, mint már sokszor, saját fegyverét fordítja az ellenzék ellen, és egyik legnépszerűbb vezetőjüket hatalmas összegű lopással gyanúsítja meg. A blogger Navalnij nem először kerül az orosz rendőrség kezébe.