Jelentős segítség az álláskereső fiataloknak

2016. október 20., csütörtök 07:00

ifjusagi-garancia-sajtotajekoztato400-1476911047.jpg

Pécs, 2016. október 20. - A 25 év alatti korosztály az egész Európai Unióban - így Magyarországon is - az egyik legveszélyeztetettebb a munkanélküliség szempontjából. A GINOP-5.2.1-14-2015-00001 Ifjúsági Garancia program célkitűzése, hogy tanulási vagy munkalehetőséget kínáljon minden állás nélküli fiatalnak. Erre 2021-ig országosan 160 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre.

Az elhelyezkedni nem tudó pályakezdők vagy az iskolarendszerből megfelelő szaktudás és végzettség nélkül kikerülők problémája egyaránt sújtja az Európai Unió valamennyi tagállamát. Az Ifjúsági Garancia program hosszú távú célja, hogy a lehető legrövidebb legyen az az időszak, amelyet a fiatalok az elsődleges munkaerőpiacon kívül kénytelenek eltölteni. Ennek érdekében az érintettek személyre szabott segítséget kapnak a programot lebonyolító járási foglalkoztatási osztályok munkatársaitól.

 

A szakképzetlenek számára a képzési rendszerbe való visszakerülés és a versenyképes végzettség megszerzése, a szakképzettek számára pedig a munkatapasztalat-szerzés és a versenyszférában való elhelyezkedés támogatása az elsődleges. Az Ifjúsági Garancia Rendszerbe való belépés után a foglalkoztatási szolgálat - a fiatallal együttműködve - egyéni fejlesztési tervet dolgoz ki, és legkésőbb négy hónapon belül konkrét tanulási vagy munkalehetőséget is felajánl a résztvevő számára.

hirdetés

 

A program a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetése mellett a fővárosi és a megyei kormányhivatalokkal konzorciumban valósul meg. Baranyában a 2015. január 1-je óta tartó Ifjúsági Garancia programba eddig 2071 fiatalt vontak be. A folytatásban fokozatosan minden állás nélkül lévő 25 alattit igyekeznek elérni és kitörési lehetőségeket kínálni a számukra.

 

A végzettség nélküli vagy nem versenyképes szakmával rendelkezők támogatott képzéseken vehetnek részt, hogy a gazdaság számára is értékes szakképesítésre tegyenek szert. Baranya megyében az eddigiekben a legnépszerűbb képzések a gépi forgácsoló, a pincér, a pénzügy-számviteli és a nyelvi kurzusok voltak. Eddig ezeken összesen 321 fő vett részt, a támogatásukra fordított összeg - a tanfolyamok díja és a keresetpótló juttatások - megközelítőleg 303 millió forintot tettek ki.

 

A megfelelő szakmával rendelkezők esetében a munkáltató vehet igénybe foglalkoztatást bővítő vagy bérköltség-támogatást. 2015 januárja óta foglalkoztatást bővítő támogatást 532 fő után igényeltek, a támogatásra felhasznált összeg 320 millió forint volt. Bérköltség-támogatást összesen 1411 fő után kaptak a foglalkoztatók, több, mint 840 millió forint értékben. Az ebben érintett fiatalok közül 852 fő néhány hónapos munkatapasztalat-szerzéshez kapott támogatást, 73-an pedig alacsony iskolázottságúként kerültek be a programba.

 

Az eddigi tapasztalatok szerint a programban résztvevők ötöde mindössze az általános iskolát fejezte be, negyedük gimnáziumi érettségivel, közel 45 százalékuk pedig szakmunkásképzős vagy szakközépiskolai bizonyítvánnyal rendelkezik. A támogatott munkakörök között a legnépszerűbbek a kereskedelemben és a vendéglátásban találhatók.

 

Az európai uniós forrásból megvalósuló Ifjúsági Garancia program költségvetését a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program biztosítja. Az eredetileg 36 milliárd forintos összeget a kormány idén októberben 160 milliárd forintra emelte, ezzel párhuzamosan a megvalósítási időszakot is meghosszabbította 2017 végéről 2021 októberéig. A növekedés eredménye, hogy az eredetileg Baranyának jutó kétmilliárd forintos keret 9,7 milliárdra nőtt. Ebből a vállalások szerint 8860 fiatalnak tudnak majd valamilyen formában segítséget nyújtani az elhelyezkedéshez a megyében.

 

Forrás és fotó: Baranya Megyei Kormányhivatal

Kapcsolódó cikkek

Budapest, 2016. augusztus 26. - Alig néhány munkavállaló számíthat cafeteriára a következő egy év során: a kkv-k közel kétharmada nem tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit - derül ki a K&H kkv bizalmi index adataiból. Az adótörvények változása következtében a vállalkozások már most elkezdték újragondolni cafeteria-rendszerüket: a pénzbeli jutalom máris a harmadik helyre lépett elő a juttatások között, amelyet az étkezési hozzájárulás és a közlekedési költségtérítés előz meg.

A következő napokban, illetve a karácsonyi ünnepek alatt a meteorológiai előrejelzések alapján nem várható nagyobb havazás vagy rendkívüli téli időjárási helyzet. Ugyanakkor ónos esőre és szitálásra, hószállingózásra, zúzmaraképződésre, deresedésre és páralecsapódásra is számíthatnak a közlekedők, illetve többször is ködös idő várható. Tehát a havazástól eltekintve időszakosan, akár nagyon rövid idő alatt is télies útviszonyok alakulhatnak ki, mivel a következő egy hétben is fagypont körüli hőmérséklet várható.

tanevkezdes-mti-foto400-1472649970.jpg

Budapest, 2016. szeptember 1. - Csökkenhetnek a diákok terhei, új köznevelési intézménytípusokat vezetnek be, és átalakul a köznevelési intézmények fenntartási rendszere, míg a felsőoktatásban módosul a doktori képzés - ezek a mai nappal induló új tanév legfontosabb változásai.