Újszülöttellátás: világszínvonalú eszközök álltak szolgálatba

2013. október 1., kedd 12:00

ujszulott-intenziv-2-pte-1380601913.jpgVilágszínvonalú ellátást nyújthatnak az újszülöttek pécsi intenzív centrumában azoknak az orvosi berendezéseknek köszönhetően, amelyeket a napokban helyeztek üzembe a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gyermek- és szülészeti klinikáján.

A pécsi egészségügyi ellátás modernizálását célzó Janus Pannonius-program keretében, uniós támogatással megvalósult fejlesztés 467 millió forintba került - mondta el Ertl Tibor, a projekt szakmai vezetője a beruházás hétfői, pécsi zárórendezvényén. Ezen kívül az egyetem még 109 millió forintot költött a 133 új eszköz, köztük inkubátorok, lélegeztetőgépek, infúziós pumpák és ultrahangkészülékek használatához szükséges műszaki háttér megteremtésére.
   
Bódis József, a PTE rektora arról szólt, hogy a régóta várt 21. századi műszerpark minőségi változást hoz az újszülöttek intenzív ellátásában. Jelentősége a hazai intenzív centrumok kialakításához mérhető. Az orvosprofesszor reményét fejezte ki, hogy az új berendezésekkel tovább javul Pécsett a koraszülöttek életben maradásának esélye.
   
Decsi Tamás, a PTE klinikai központjának főigazgatója arról szólt, hogy az újszülöttellátásban 20-30 évvel ezelőtt a mostanihoz képest még csak kezdetleges eszközök álltak rendelkezésre, s hatalmas eredmény, hogy az egyetemnek a legmodernebb készülékekből sikerült ilyen nagy mennyiségben vásárolnia.
   
A PTE az eszközbeszerzéssel kapcsolatos szerződés májusi aláírásakor arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a fejlesztésnek köszönhetően a pécsi újszülött intenzív centrum semmiben sem különbözik majd Európa vagy a világ hasonlóan magas szinten működő centrumaitól. A beruházás olyan adatrögzítést és terápiát tesz lehetővé, amely jelentősen növeli a koraszülöttek életben maradásának, a szövődmények korai felismerésének és eredményes kezelésének esélyét.
   
Emlékeztettek arra, hogy Magyarországon a csecsemőhalandóság 2011-ben 4,9, a Dél-Dunántúlon 4,5, Baranyában 4 ezrelék volt. Az országban évente mintegy 1200 gyermek születik másfél kilogrammnál kisebb súllyal, közülük nagyjából százan kerülnek a PTE két telephelyen működő újszülött intenzív centrumába.
   
A csecsemők 80-90 százaléka életben marad, harmaduknál azonban szövődmények lépnek fel. Az egyetem arra törekszik, hogy a jó életminőség érdekében még tovább csökkentse a szövődmények lehetőségét.

hirdetés

 

Hírünk forrása: MTI, képünk illusztráció - forrás: www.pte.hu

Kapcsolódó cikkek

szules-1359028079.jpg

Sajnos sok nő azért nem vállal (több) gyereket, mert annyira rossz élményként fogja fel - vagy maradt meg bennük a szülés, és mert nem mer szülni, mert fél, illetve inkább császárt választ(ana), mintsem megkockáztassa a természetes folyamatot – szintén a félelem miatt. (Ne hagyjuk ki a férfiakat sem a felsorolásból, persze őket más ok vezérli: a felelősség-nem-vállalás, azaz: a túlzott egoizmus. De ez egy másik történet.)

csaladt-ellat.jpg

Hosszú út vezet egy kisgyerek világra jöveteléig. A terhesség ideje alatt a kismama igyekszik tanulmányozni, hogy mis is zajlik benne, mi várhat rá a szüléskor, a babaszobát is be kell rendezni a lakásban és még sorolhatnánk. Előfordulhat azonban (első gyermek várásakor), hogy arra nem is gondol időben az ifjú anya, vajon milyen anyagi ellátásban is fog részesülni a szülés után, mire jogosult valójában, mi is az a GYES vagy CSALÁDI PÓTLÉK és hogyan is kell azt igényelni. Pedig az ellátások útvesztőjében nem is olyan nehéz eligazodni, ha tisztában vagyunk néhány alapfogalommal.

story-ultrasound-1357554179.jpg

Azt szokták mondani, hogy a hányinger, mint a terhesség egyik legkellemetlenebb tünete, a 12. hétre alábbhagy, vagy teljesen elmarad. Lassan növögetni kezd a pocakod, kicsit már gömbölyödik benne az aprócska emberpalánta, akinek a 3. hónap végére már valamennyi szerve és szervrendszere kialakult. Na de nézzük a részleteket!