Harc a rákkal: élet gyomor nélkül és ünnepek az onkológián

2014. augusztus 27., szerda 07:00

rakgyogyitas24-cimlap400-1409081810.jpgSzeged, 2014. augusztus 27. - Nagy György televíziós szerkesztő-műsorvezető gyomorrákkal való küzdéséről is vall a Rákgyógyítás Magazin nyári lapszámában, amelyben betegségükkel példamutató módon küzdő sorstársak avatják be az olvasókat történetükbe. Az ingyenes és hirdetéseket sem közlő országos lap kiemelten foglalkozik az onkológia legújabb irányvonalaival és dilemmáival is.

„Tudom magam egészséges emberként kezelni. Ez a kulcsa annak, hogy nagyobb eséllyel az is maradhassak” - fogalmazza meg hitvallását a gyomorrák miatt egy éve gyomor nélkül élő Nagy György szerkesztő-műsorvezető. Amint a Rákgyógyítás Magazinnak adott interjúból kiderül, az újságíró „fegyelmezett gyógyuló”. Alkalmazkodnia kellett az új élethelyzethez, de töretlenül dolgozik, s bízik abban, hogy idejében megtörtént a daganateltávolító műtét és túlléphet a betegségen. Vallja: rákkal szembesült emberként kötelessége, hogy a környezetében élőket figyelmeztesse: ne halogassák tovább a szűrővizsgálatokat!

 

Mivel a bajban sok-sok erőt és biztatást kapott, ennek továbbadására tette fel az életét - illetve amint fogalmaz „abból a következő 40 évet” - Halom Borbála, aki fiatalon szembesült az emlőrákkal. A viszontagságairól és a betegségből való kilábalásáról blogot vezető nő úgy érzi, hogy testi és lelki válsága nyomán - a lánya és munkája mellett - új értelmet talált életének: mindent megtesz azért, hogy meggyőzze a nőket, menjenek el mammográfiára. Emellett sorstársakkal - például a lapban szintén nyilatkozó, az emlőrákon ugyancsak harmincas éveiben átesett dr. Kenessey Andrea kardiológus szakorvossal - egyre bővülő önkéntes csapatával segít azoknak, akikre hasonló terhet rótt a sors. Ott vannak a többiek mellett, közösen ünneplik meg velük az utolsó kemoterápiát, s közben önmaguk is erősödnek, mert azt érzik: az őket sújtó sorscsapás nem volt hiábavaló.

hirdetés

 

Példamutatóan viseli betegségét Majorosiné Parti Erzsébet is, aki több mint tíz éve küzd a vastagbélrákkal: tüdőműtéten, onkológiai kezelések garmadáján van túl, amelyek eredményeként egy évtized elteltével is szeretteivel lehet és elláthatja otthoni teendőit. Ő viszont már nem fog meggyógyulni. Ezt pontosan tudja, de fontosnak tartja, hogy minél többeknek átadja üzenetét: az életet, amíg tart, nem szabad feladni, s a jövő biztos kimenetele tudatában is a jelenben kell élni, s megélni mindazt, ami ma megadatik.

 

A lap társadalmi kérdéseket is tárgyalva teszi fel a kérdést, s foglalja össze a legfrissebb válaszokat arra a dilemmára: mekkora összeg fordítható egy daganatos beteg kezelésére? A tudományos ismeretterjesztés jegyében pedig áttekintést nyújt a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) siófoki szimpóziumáról, amelyen vezető hazai szakorvosok foglalták össze a világ egyik legjelentősebb tudományos kongresszusának, az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaságnak (ASCO) legfontosabb eredményeit, üzeneteit.

 

A Rákgyógyítás Magazin és a Rákgyógyítás.hu oldal kiadója a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány. Az újság elérhető országszerte az onkológiai centrumokban és betegszervezeteknél, valamint a szerkesztőség 6726 Szeged, Izabella u. 8. szám alatti postacímére küldött közepes méretű „postakész” válaszborítékkal lehetőség van az ingyenes postai megrendelésre is.

 

rakgyogyitas24-cimlap500-1409081971.jpg

Kapcsolódó cikkek

mento400-1457387124.jpg

Budapest, 2016. március 8. - A megfelelő felszerelés hiánya, a nehezebb vizsgálhatóság, a kórelőzmény nehézkesebb felvétele, a szülők pánikhangulata és a kis beteg pszichés állapota - a K&H gyógyvarázs felmérése szerint ezek a tényezők nehezítik leginkább a mentősök munkáját a gyerekek ellátása során.

Budapest, 2014. október 11. - Évente 16-20 ezren kapnak mélyvénás trombózist. Ha a többségében a lábban - gyakran tünetek nélkül - kialakuló vérrög leszakad és eljut a tüdőbe, az általa okozott érelzáródás fulladást okozhat. Minden évben legalább háromezren meghalnak a betegségben, pedig a tüdőembólia a leggyakoribb elkerülhető halálok - figyelmeztettek vezető hematológus professzorok az október 13-i Trombózis Világnap közeledtével budapesti sajtótájékoztatójukon.

Gyakran okoz fejtörést egy-egy kiújuló, vagy nehezen kezelhető megbetegedés kapcsán, vajon nem arról lehet-e szó, hogy a gyermek immunrendszere nem képes megfelelően reagálni.