Az év tájháza: Hosszúheténybe került a díj

2014. szeptember 29., hétfő 06:00

hosszuhetenyi-tajhaz-fb400-1411928880.jpgBudapest-Hosszúhetény, 2014. szeptember 30. - Az idei Az év tájháza-díjat a hosszúhetényi tájház nyerte. Az elismerést Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkár adta át az Országos Tájháztalálkozón a tavalyi nyertes Cigándi Falumúzeumban.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Kultúráért Feleleős Államtitkársátának közleménye szerint Cseri Miklós a díj átadásakor úgy fogalmazott: "A kulturális tárca fontosnak tartja a kistelepülések közösségi tereinek, így a tájházaknak a fejlesztését is, hiszen ezek az oktatás és szórakoztatás mellett komplex módon látnak el kulturális örökségvédelmi, hagyományőrző, identitást erősítő feladatokat, ugyanakkor a falusi turizmus kiváló helyszínei is".

hirdetés

 

Hosszúhetény tájháza az 1860-as években épült. A műemléki épület a 19. század közepétől a 20. század első feléig mutatja be a dél-dunántúli népi építészet jellegzetes lakóházát. Az épületet és a benne lévő értékes magángyűjteményt 2008-ban vásárolta meg az önkormányzat. A nyitott lábas pajta mezőgazdasági gyűjteményének darabjai közül kiemelkedik a 19. század végéről származó, és még ma is működőképes Röck-féle cséplőgép.

 

A közösségi térként szolgáló, felújított istállót táborok, rendezvények, múzeumpedagógiai programok számára alakították ki a közelmúltban. A tájház és udvara az udvari kemencével együtt, a falu oktatási-nevelési intézményeinek, valamint a civil szervezeteknek, a Hosszúhetényi Hagyományőrző Együttes és a helyi kézművesek rendezvényeinek ad alkalmat a bemutatkozásra, tudásuk átörökítésére.

 

A hosszúhetényi tájház felújításra és kiállításokra 2010 és 2014 között összesen 13,7 millió forintot nyert a kultúráért felelős tárca múzeumszakmai pályázatán.

 

A Magyarországon jelenleg csaknem 200, működési engedéllyel rendelkező tájház egyedülálló módon jeleníti meg egy adott település vagy tájegység építészeti örökségét, közülük mintegy 109 épület műemléki védettséget is élvez. A magyarországi tájházak hálózata világörökségi várományos helyszíneit ezek a helyben megőrzött, védett népi műemlékek alkotják. A szakma, a gyűjteményeket gondozó civilek és az állami intézmények közös sikere, hogy a magyarországi tájházak hálózata szerepel az UNESCO világörökség várományosi listáján.

 

Forrás: MTI, fotó: Facebook

Kapcsolódó cikkek

zrinyi1566-foto-olah-janos-1378028342.jpgSzeptember 6-án és 7-én már negyedik alkalommal kerül színpadra Szigetváron Moravetz Levente rendezésében a Zrínyi 1566 című darab. Három szigetvári és számos más hazai, valamint külföldi előadás után tér vissza a szigetvári várba az először 2009-ben ott bemutatott „Zrínyi 1566” rockmusical. A történelmi témát feldolgozó produkció egy trilógia középső része.

Pécs, 2016. május 4. - A Pannon Filharmonikusok és a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetség közös konferenciát rendez május 6-án a Kodály Központban. A szimpóziumon előadások és pódiumbeszélgetések, viták formájában szimfonikus zenekarok tehetséggondozással, zenei neveléssel kapcsolatos gyakorlatairól, zene és színház kapcsolatáról, valamint aktuális közéleti-kulturális jelenségekről egyaránt szó esik majd. A rendezvényen való részvétel ingyenes.

Pécs, 2016. január 26. - Közös jegycsomagokat kínál hétfőtől a Zsolnay Örökségkezelő NKft. (ZSÖK NKft.) és a Pécsi Egyházmegye, amelyekkel a baranyai megyeszékhely belvárosának nevezetességeit tekinthetik meg a látogatók.