Várandósok, figyelem! Veszélyes lehet ez a vírus

2016. január 11., hétfő 06:05

Budapest, 2016. január 11. - A várandós nőkre különösen veszélyes vírus okoz megbetegedéseket Dél-, illetve Latin-Amerika egyes részein, ezen belül különösen Brazíliában. A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Az ÁNTSZ felhívja a térségbe készülők figyelmét a kockázatra, különösen azért, mert a téli időszak számít a dél-amerikai utazások csúcsszezonjának. A jellemzően szúnyogok által terjesztett Zikavírus ellen nincs védőoltás, emiatt is elengedhetetlen a szúnyogcsípések elleni védekezés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Amerikai Regionális Irodája a térségre figyelmeztetést adott ki - közölte az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal.

Az elmúlt két hónapban a brazíliai egészségügyi hatóságok az országban kialakult nagy kiterjedésű Zikavírus-járvánnyal időben és térben összefüggően nagyszámú, ún. microcepháliával született újszülöttet regisztráltak. A microcephalia egy olyan veleszületett rendellenesség, ami az agykoponya rendellenesen kis méretével és általában szellemi fogyatékossággal jár. Az egészségügyi hatóságok Brazíliában a múlt év végéig 2900-nál több microcephaliás újszülöttet jelentettek, ami lényegesen több a megszokott évi 150-200 esetnél. Az országban folyó vizsgálatok előzetes eredményei szerint a terhesség első 6 hónapjában történt anyai Zikavírus fertőződést követően magzati károsodás alakulhat ki, fennáll a mikrocephalia és egyéb veleszületett rendellenességek kialakulásának a veszélye.

 

A Zikavírus-fertőzések 80 százaléka tünetmentesen zajlik, illetve jellemzően enyhe, magától gyógyuló, 4-7 napig tartó lázas, kiütéses betegséget okoz. A betegség legfőbb tünetei a láz, fejfájás, gyakran az arcon kezdődő és a törzsre továbbterjedő kiütés, amit kötőhártya-gyulladás és ízületi fájdalom követ. A vírus magzatkárosító hatása a jelenleg zajló brazíliai Zikavírus-járvány kapcsán merült fel.

hirdetés

 

A vírus fertőzött szúnyogok csípése során terjed az emberre. Emberről emberre nem terjed. A betegség megelőzésére nem áll rendelkezésre védőoltás, nincs célzott terápia. A megelőzés - azaz a fertőződés elkerülésének egyedüli módja - a szúnyogcsípés elleni védekezés az érintett területeken.

 

A szúnyogok elleni védekezés mind beltéren, mind kültéren fontos, különösen napkeltétől napnyugtáig, amikor a szóban forgó betegséget terjesztő szúnyogok leginkább csípnek:

  • Használjanak szúnyogriasztó szert a gyártó utasításának megfelelően. DEET (diethyltoluamide) hatóanyag-tartalmú riasztó 3 hónapos kor alatt nem ajánlott, de várandós nők használhatják az alkalmazási előírások szerint.
  • Viseljenek hosszú ujjú inget és nadrágot, zoknit és cipőt, különösen a Zikavírust hordozó Aedes szúnyog aktív időszakában (nappal).
  • Aludjanak, pihenjenek szúnyoghálóval ellátott vagy légkondicionált helységben, ennek hiányában használjanak az ágyra rögzíthető szúnyoghálót nappal is.

A várandósok, az immunbetegségben vagy súlyos krónikus betegségben szenvedő illetve kisgyermekkel utazók indulás előtt tájékozódjanak a használható szúnyogriasztó szerekről és az egyéb megelőzési lehetőségekről.

 

Az elmúlt 9 hónapban a Zikavírus helyi terjedését 19 országban észlelték. A 2015. december 21-i állapot szerint:

  • Dél-Amerika: Brazília, Francia Guyana, Kolumbia, Paraguay, Puerto Rico, Suriname, Venezuela;
  • Közép-Amerika: Guatemala, Honduras, Martinique, Mexikó, Panama, Salvador;
  • Csendes-óceáni területek: Fidzsi-szigetek, Salamon-szigetek, Samoa, Új-Kaledónia, Vanuatu;
  • Atlanti-óceán: Zöld-foki Köztársaság.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) ajánlása alapján az ÁNTSZ az érintett térségbe utazó várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőknek javasolja, hogy fordítsanak különös figyelmet a szúnyogok csípésének elkerülésére. Ez fontos mindaddig, amíg nem zárulnak le a Zikavírus magzatkárosító hatásának és a járványos területeken előfordult veleszületett rendellenességek közötti kapcsolat bizonyítására irányuló vizsgálatok.

 

Amennyiben az érintett területről visszatérőknél láz, kiütés, fejfájás, vagy ízületi fájdalom jelentkezik az érkezést követő három héten belül, forduljanak orvoshoz és említsék meg utazásuk helyszínét.

 

Az ÁNTSZ, illetve tudományos háttérintézménye, az Országos Epidemiológiai Központ vizsgálja olyan laboratóriumi-diagnosztikai háttér kialakításának lehetőségét, melynek segítségével egy Zikavírus-fertőzést hazánkban is igazolni lehet, amennyiben a betegség behurcolásának gyanúja merülne fel.

 

Az Országos Epidemiológiai Központ részletes összefoglalója a www.antsz.hu oldalon található.

 

Forrás: OBJEKTÍV Hírügynökség

Kapcsolódó cikkek

baba-eszik400-1421775097.jpgBudapest-Pécs, 2015. január 20. - A túlzott, illetve nem megfelelő szerkezetű fehérje fogyasztása az első két életévben növeli mind a későbbi elhízás, mind az allergia kockázatát - írta a Magyar Gyermekorvosok Társasága az MTI-hez eljuttatott közleményében.

ujszulott-intenziv-2-pte-1380601913.jpgVilágszínvonalú ellátást nyújthatnak az újszülöttek pécsi intenzív centrumában azoknak az orvosi berendezéseknek köszönhetően, amelyeket a napokban helyeztek üzembe a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gyermek- és szülészeti klinikáján.

teszt-1355748381.jpg

A következő hetekben megvizsgáljuk, hogyan fejlődik a baba a világ legbiztonságosabb helyén: az anyaméhben. Körülbelül a negyedik hét végére majdnem biztos lehetsz abban, hogy egy új életet hordasz a szíved alatt. Ennek egyik legbiztosabb jele a menstruáció elmaradása. Van, aki még bizonytalankodik, pedig az első vérzés kimaradását követő napokban már a legtöbb terhességi teszt két csíkkal kimutatja az áldott állapotot.