Átveszik barátaink szerepét az okostelefonok

2016. június 5., vasárnap 09:00

Budapest, 2016. június 5. - A felhasználók harmada választaná okostelefonját a barátai helyett, de nem fordítanak kellő figyelmet adataik biztonságára.

A Würzburgi és a Nottingham Trent Egyetem Kaspersky Lab megbízásából folytatott kísérletében arra kérték a résztvevőket, hogy fontosságuk szerint rangsoroljanak különbőző tárgyakat és személyeket. Az eredmény rámutatott, hogy 37 százalékuk ugyanolyan fontosnak, vagy fontosabbnak tartja okostelefonját, mint közeli barátait. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy eszközeinket lassan többre becsüljük a barátainknál.

 

A kutatásban szereplőknek bizonyos tárgyakat, illetve személyeket jelképező képeket kellett elhelyezniük magukhoz viszonyítva egy sakkdiagramon. Míg a család, a barátok és a háziállatok jellemzően közelebb kerültek a táblán a résztvevőhöz az okostelefonokhoz képest, más fontos szereplőket - például munkatársakat, osztálytársakat - leelőztek a digitális eszközök.

hirdetés

 

A résztvevők csaknem harmada (29 százalék) tartja ugyanolyan fontosnak vagy fontosabbnak okostelefonját a szüleinél, míg egyötödük a partnerük esetén is így vélekedik. A válaszadók 17 százaléka rangsorolta okostelefonját a legfontosabbnak, de csak 1 százalékuk vallotta minden másnál meghatározóbbnak eszközét.

 

A telefonok által képviselt értékek, mint például a szórakozás, információ- és adattárolás ellenére a kísérletben szereplők 93 százaléka osztotta meg kérésre PIN-kódját, hozzáférést biztosítva személyes és bizalmas adataikhoz.

 

- Telefonjaink szerves részei az életünknek, ez a tanulmány pedig bizonyítja is ezt. Baráti kapcsolatunk az okostelefonokkal azt jelenti, hogy hihetetlen bizalmat szavazunk egy élettelen tárgynak - olyannyira, hogy úgy érezzük, fontosabb eleme az életünknek, mint sok más ember. Ezért is voltunk nagyon meglepve, milyen könnyen megosztották PIN-kódjaikat a kísérlet alanyai. Arra kértük őket, hogy maradjanak a váróban egy ideig, majd rákérdeztünk testmagasságukra és PIN-kódjaikra. A legtöbben gondolkodás nélkül megadták nekünk. Ez aggasztó, hiszen azt sugallja, hogy veszélyeztetjük digitális barátainkat, és az azon tárolt adatokat - mondja Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem média pszichológusa.

 

Nem számít újdonságnak, hogy digitális eszközeinket emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel. 1990-es kísérletek már rámutattak arra, hogy a fogyasztók emberi vonásokat tulajdonítottak számítógépeknek, amikor kapcsolatba léptek velük.

 

- A tavalyi Digitális Amnéziáról szóló kutatás után - amely jelenség arra mutat rá, hogy elfelejtjük az készülékeinkre bízott információkat - ez a kísérlet ismét rávilágít, milyen erősen kötődünk érzelmileg a telefonjainkhoz. Egy másik érdekes megfigyelés, hogy az emberek többre tartják okostelefonjaikat laptopjaiknál és más eszközöknél amelyek ugyanazokat az információkat tartalmazzák, kiemelve a telefonok szimbolikus szerepét, mint digitális társunkat ami örökké csak egy karnyújtásnyira van tőlünk. Ez a fajta érzelmi kapcsolat ugyanakkor azt is jelentheti, hogy korlátozottabban ismerjük fel a tárolt adataink védelmének fontosságát. Azt már tudjuk, hogy sokan megfeledkeznek okostelefonjaik védelméről, ez pedig kiszolgáltatottá teszi őket a kiberbűnözőknek - mondta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója.

 

A tény, hogy sokszor nagyobb jelentőséget tulajdonítunk telefonjainknak, mint barátainknak és ismerőseinknek, kihangsúlyozza, mennyire fontos, hogy biztonságban tartsuk a rajtuk tárolt adatokat. A Kaspersky Lab hosszú ideje kutatja a digitalizálódás társadalmi hatásait és összefüggéseit a kiberbűnözés terjedésével.

 

Forrás: Factory Communications

Kapcsolódó cikkek

dinnye-1371121679.jpg

Kevesen tudnánk kapásból megmondani, miért is szeretjük annyira a görögdinnyét. Talán mert olyan édes, leves és jól behűtve kiváló nyári frissítő. A tájékozottabbak azzal is tisztában vannak, hogy zsírt egyáltalán nem tartalmaz (több mint 90%-s víz), ellenben annál inkább dúskál a különböző hasznos vitaminokban és ásványi anyagokban.

Pécs, 2015. január 7. - A Dél-Dunántúli Ökoturisztikai Klaszter a Gyeregyalog.hu - Összefogás a Dél-dunántúl Aktív- és Ökoturizmusáért Közhasznú Egyesület gesztorálásával jött létre 2010-ben. Az új típusú turisztikai együttműködés sikeresen szerepelt a DDOP keretében meghirdetett klaszterpályázaton.

tengerpart400-1468259724.jpg

Budapest, 2016. július 12. - Előrelátó tervezéssel számos apróságnak látszó, de fontos dolgon lehet pénzt spórolni a külföldi nyaralás alatt. Még akkor is, ha egy utazási irodán keresztül foglalunk, csoportos utazást busszal vagy repülővel.