Tanuljunk meg életet menteni!

2014. augusztus 29., péntek 07:00

sziv-a-kezben400-1409259542.jpgBudapest, 2014. augusztus 29. - A hirtelen szívhalál nem küld táviratot. Nem üzen előre. Tényleg véletlenül érkezik. Sajnos sokkal több honfitársunkhoz, mint ahogyan az a világ statisztikái szerint megszokott. És még mindig nem tudunk elég sokan életet menteni.

A nemrég indult TEVAgy a Hős! kampány célkitűzése, hogy Magyarországon is minél többen merjenek újraéleszteni, és ne veszítsünk el évente egy kisvárosnyi embert ebben a kórképben.

 

Keszthely, Szentendre, Jászberény, Várpalota, Szarvas. Kisvárosok Magyarországon, 20-25 000 fő lakossággal. Képzeljük el, hogy egyik évről a másikra nincs egy ilyen város a térképen! Illetve a város megmarad, csak a lakosai tűnnek el. Egy esztendő alatt körülbelül ennyi embert veszítünk el hirtelen szívhalál következtében Magyarországon.

 

A számok riasztóak. Félóránként egy beteg hal meg ebben a kórképben. A szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, amelyet a stressz, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a cukorbetegség és a dohányzás külön-külön és együtt is erősíthet, mindenképpen harcolni kell, hiszen megelőzéssel is sokat tehetünk. De mi van akkor, ha már megtörtént a baj? Ha mellettünk esik össze egy családtag? Egy jóbarát? Közeli ismerős? Vagy éppen egy ismeretlent látunk jövet-menet hasonlóan kiszolgáltatott helyzetbe kerülni? Cselekednünk kell!

hirdetés

 

A TEVAgy a Hős! kampány azt a mottót tűzte zászlajára, hogy merjünk életet menteni. Ne szegjük le a fejünket, ha baj történik, és ne is essünk pánikba. Mert mit csinál általában az ember? Vagy kétségbeesetten segítség után kutat, bekopogtat, becsönget a szomszédba, megkérdez valakit, hogy mi a teendő ilyenkor. Vagy a mobilját kezdi remegő kézzel keresgélni és bepötyögi a 104-et, amelyet azonnal kapcsolva és elérve is hosszú és értékes percek telnek el.

 

A szívmegállás utáni, mintegy körülbelül 4 percen belül gyorsan, határozottan és a laikustól is elvárható szakszerűséggel eljárva, még meg lehet menteni egy ember életét. Ha a szívleállás következtében leáll a vér keringése, akkor megszűnik a test oxigénellátottsága. Az oxigén hiánya agykárosodásokhoz vezethet, aminek jele az eszméletvesztés, mely aztán légzési elégtelenséget okoz. Ha ez az állapot 4-5 percnél tovább tart, az visszafordíthatatlan agy- és szívkárosodásokhoz vezet.

 

Siralmas a statisztika, de Magyarországon 1000 ember közül egyelőre még csupán 17-en tudnak újraéleszteni, miközben például Németországban ez a szám 973. Egészen másképp hangzik, nem igaz? Tény egyébként, hogy nem csupán hazánkban számít vezető haláloknak a hirtelen szívhalál, hanem az iparilag fejlettebb országokban is. Csak amíg például az Egyesült Államok évi 350 000 esete 0,1 %-ot tesz ki, a mi 20-25 000 esetünk a felnőtt lakosság 0,3 %-át érinti.

 

Hogy ez kevesebb legyen, fontos, hogy minél többen megtanulják azt az újraélesztési technikát, amelyet a TEVAgy a Hős! kampány két nagykövete, Klupács Péter és Mészáros Zalán dolgoztak ki. A székesfehérvári mentősök hosszú évtizedes tapasztalatuk alapján fejlesztették ki azt a játszi könnyedséggel, 15 perc alatt el elsajátítható technikát, s amelyhez egy labda szükséges csak, amelyet megfelelő ütemben, 100 BPM-es tempóban pumpálva fel lehet venni az újraélesztés ritmusát. Az ötletgazdák már számos helyszínen mutatták be ezt a technikát, nemrég a debreceni Campus Fesztiválon oktattak ezreket két koncert között.

 

A tanultakat jól begyakorolva, elsajátítva vészhelyzetben kihasználhatjuk azt a fontos 4 percet, amíg még károsodás nélkül úszhatja meg a beteg, erősítve ezzel a felépülés esélyét. Miközben mi nyomjuk a mellkast, addig más tárcsázhatja a 104-es számot, hogy a mentők minél gyorsabban kiérhessenek. Nincs más dolgunk, mint merni pumpálni. Mert életet menteni merni kell!

 

Forrás: Arteregó, fotó és további tudnivalók: tevagyahos.hu

Kapcsolódó cikkek

tevagyahos2-400-1426438564.jpgBudapest, 2015. március 16. - Életet menteni csodás dolog! Tanítani azt, hogyan kell életet menteni és a kritikus pillanatban viselkedni, pedig igazi hivatás. A tavaly indult TEVAgy a Hős! kampány igen nagyra törő célja, hogy Magyarországon mindenkit megtanítson újraéleszteni. Most olyan önkénteseket várnak a csapatba, akik újraélesztést oktatnának az új módszerrel.

gyermekorvosok400-1435658863.jpgBudapest, 2015. július 1. - Július elseje a magyar egészségügy napja. A K&H gyógyvarázs a jeles nap alkalmából sorra veszi a magyar gyermekegészségügy legfontosabb adatait, és azt, mi motiválja leginkább a gyermekek ellátásában dolgozó orvosokat, ápolókat.

kh-gyogyvarazs-mesedoktorok400-1460479711.jpg

Budapest, 2016. április 11. - Mikor menjünk? Mit vigyünk? Gyerekkel vagy gyerek nélkül? Ezek a kérdések már mindenkiben felmerültek, aki valaha is ment kórházba látogatóként. A K&H gyógyvarázs most összegyűjtötte azokat a fontosabb tudnivalókat, amiket egy gyerekosztály meglátogatása során illik szem előtt tartani.