Pécsi vérellátó: jövő nyártól új épületben

2013. október 19., szombat 10:15

Elhelyezték a Pécsi Regionális Vérellátó Központ új épületének alapkövét október 18-án, pénteken. Az Új Széchenyi Terv jóvoltából a baranyai mellett a csongrádi megyeszékhelyen valósul meg hasonló beruházás.

Miskovits Eszter, az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgatója az esemény alkalmából mondott beszédében közölte: az Új Széchenyi Terv keretében összesen 3 milliárd forint európai uniós és hazai forrásból 2014 nyarától a pécsi és a szegedi vérellátó központ új épületekben működhet, amelyekben hatékonyabbá válik a vérkészítmények előállítása, az egészségügyi intézmények vérrel való ellátása, és modern környezetben folyhat a véradás. Véleménye szerint az orvostudomány és a betegellátás fejlődése a vérellátó intézményekkel szemben is egyre nagyobb elvárásokat támaszt. Ennek csak korszerű infrastruktúrával, korszerű eszközökkel végzett munkával lehet megfelelni, a vérellátásban azonban évtizedek óta nem volt a mostanihoz hasonló fejlesztés.
   

hirdetés

Miskovits Eszter kitért arra: a pécsi vérellátó 1922 óta egy, az első világháború előtt emelt épületben működik, és a mostani beruházással költözhet a Szentágothai Kutatóközpont és az úgynevezett négyszáz ágyas klinika szomszédságában felépülő háromszintes, 800 négyzetméteres ingatlanba. Az új pécsi és szegedi épület megteremti a lehetőséget arra is, hogy a vérellátó központok a jövőben bekapcsolódjanak a sejtterápiába. Ennek lényege, hogy a korszerű eljárásoknak köszönhetően a beteg nem teljes vért, hanem vérből kivett sejteket kap a gyógyulásához.
   

Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora örömének adott hangot, hogy a vérellátó központ új épülete a kutatóközpont és a klinika közelébe került, mert ez egyszerűsíti a vérkészítmények szállítását, és lehetőséget teremt az együttműködésre a diagnosztikai munkában.
   

Csizi Péter, Pécs fideszes alpolgármestere arról szólt, hogy Pécs győztese az európai uniós pályázati rendszernek, amit az elmúlt években több, az egészségügyet és a tudományt szolgáló, már megvalósult, vagy folyamatban lévő beruházás is bizonyít. Erre a vérellátó, a kutatóközpont és a négyszáz ágyas klinika mellett a Lánc utcai rendelőintézet felújítását említette példaként.
   

Miskovits Eszter az MTI érdeklődésére elmondta: a Baranya, Somogy, Tolna alkotta Dél-Dunántúlon 35 ezer, országosan 440 ezer egység vért vesznek le évente. Egy egység 450 millilitert jelent. Rámutatott, hogy bár a balesetek számának csökkenése és a korszerű műtéti eljárások okán a korábbinál kevesebb vér is elég az ellátás biztosításához, de mivel a véradók száma csökken, fontos felhívni a figyelmet a véradás szükségességére, továbbá a vérrel való helyes gazdálkodásra is.

 

Forrás: MTI, képünk illusztráció

Kapcsolódó cikkek

400-agyas400-1421172091.jpgPécs, 2014. január 13. - Ünnepélyesen átadták a jelenleg is mintegy 15 milliárdos korszerűsítés alatt álló 400 ágyas klinika újabb modernizált épületrészeit. A Nukleáris Medicina Intézet és Radiológiai Klinika épületrész egy évvel ezelőtti átadása után ma a felújított A és C szárny, valamint az újonnan kialakított sürgősségi betegellátó osztály hivatalos birtokba adása történt meg.

tojas400-1421175919.jpgBudapest, 2015. január 14. - A legtöbben szeretnénk a téli hónapokban is egészségesek maradni, megerősíteni immunrendszerünket a különböző kórokozók, náthavírusok támadásai ellen. A sokoldalú D-vitamin ezen is segíthet.

hiperbar-kezeles-kozben-400-1401619981.jpgBudapest, 2014. június 2. - Magyarországon a párok 15-20 százalékát érinti a meddőség problémája. A legtöbben végső elkeseredésükben lombikbébi programhoz fordulnak. Ez azonban csak akkor sikeres, ha az embrió megfelelően meg tud tapadni az anya méhében. A legújabb kutatások szerint a folyamatot segítheti a hiperbár oxigénterápia.