Kipp-kopp gesztenyecsemege

2013. október 23., szerda 17:30

gesztenye1-1382542481.jpgA karácsonyi meghitt hangulatot idézi fel bennem a sült gesztenye illata, íze, mely olyan jól át tud melegíteni egy hideg napon. A roppant ízletes szelídgesztenye októberben érik, érdemes akár otthon is megpróbálkozni a sütésével! Lássuk csak ezt a gyümölcsöt, amely méltán nevezhető egészséges tápláléknak! - írja Kelemen Lívia a naturahirek.hu-n.

Honnan is származik a szelídgesztenye?

 

Sokan úgy vélték, hogy az ókori rómaiak által ismertük meg mi, magyarok a szelídgesztenyét (Castanea sativa), mások szerint a törökök közvetítésével jutott el hozzánk. Levélkövületeken végzett vizsgálatok és egyéb kutatások azonban kimutatták, hogy a gesztenye már ősidők óta él a tölgyeseinkben mint keveréknövény.
A szelídgesztenye termése októberben gyűjthető. A néprajzi leírások szerint a gesztenyét gereblyével, vagy szénvonóforma eszközzel csomóba húzták, majd facsipesszel összeszedték. A gesztenyét zsákokba helyezték, és tüskés burkától csizmás lábbal szabadították meg, azaz kitaposták a gyümölcsöt a burokból, vagy fakalapáccsal szétverték a burkot. Előfordult az is, hogy a gesztenyét benne hagyták a zöld burkában, és homokkal befedve hordókban tárolták. Ilyenkor csak közvetlenül a felhasználás előtt különítették el a gyümölcsöt a burkától.

hirdetés

 

Az egészséges gesztenye hűvös, száraz helyen hónapokig is eltartható.

 

A szelídgesztenye élettani hatásai

 

A gesztenye nemcsak ízletes, hanem gazdag vitaminforrás is a szervezetünk számára. Az antioxidáns hatású, sejtvédő E-vitamin mellett B1-, B2- és B6-vitamint, de C-vitamint is számottevő mértékben tartalmaz. Ásványi anyagok közül megtalálható benne a nátrium, kálium, foszfor, kalcium. A legtöbb gyümölcshöz viszonyítva a szelídgesztenye ásványianyag-tartalma viszonylag magas. Zsiradékot szinte alig hordoz magában, így fogyókúrás étrendbe is bátran beilleszthető. Az emésztést segíti, mivel kimagasló a benne található élelmi rost mennyisége, így jótékony hatással van a bélműködésre, és csökkenti az éhségérzetet.
A szelídgesztenye leveleinek forrázata köhögéscsillapító, köptető hatású, az érzékeny nyálkahártyára nyugtatólag hat, ám a mai természetgyógyászat már kevésbé alkalmazza. A homeopátiás orvoslás görcsös köhögés, illetve végbélgyulladás esetén használja.

 

Gesztenyeméz

 

A gesztenyeméz az ún. fajtamézek közé sorolható, melyek specifikusságuk alapján kimondottan bizonyos betegségek, állapotok esetén kimondottan jótékonyak.
A 200-300 éves kort is megélő szelídgesztenyefa virágát szeretik a méhek, a gesztenyeméz valódi csemege. Élettanilag ajánlható kimerültség, étvágytalanság, vérszegénység ellen. A benne található hatóanyagoknak köszönhetően érgyulladás (külsőleg is), visszértágulat és genitális gyulladások esetén is alkalmazható. A hatását fokozzák a benne található telítetlen zsírsavak.

 

Télvíz idején bátran pótoljuk szervezetünk ásványianyag- és vitaminigényét szelídgesztenyével! E téli csemege sokféleképpen elkészíthető, így változatossá tehetjük vele az étrendünket. Akár fáradtnak, kimerültnek érzi magát, akár egy kis meleg, meghitt ízre vágyik, csemegézzen egy kis szelídgesztenyét, és garantált a jobb erőnlét!

 

Forrás: naturahirek.hu

Kapcsolódó cikkek

download-1-1371819847.jpg

Egy friss felmérés szerint immár majdnem minden harmadik kullancsban megtalálható a Lyme-kór kialakulásáért felelős baktérium. A kullancs azonnali eltávolítása esetén nem kerül kórokozó a vérbe, de már minden patikában kapható a kullancsbeküldő szett, amivel a bőrből eltávolított kullancsot laborvizsgálatra küldhetjük - így megbizonyosodhatunk róla, hogy az fertőzött-e Lyme-kórral. 

sziv-a-kezben400-1409259542.jpgBudapest, 2014. augusztus 29. - A hirtelen szívhalál nem küld táviratot. Nem üzen előre. Tényleg véletlenül érkezik. Sajnos sokkal több honfitársunkhoz, mint ahogyan az a világ statisztikái szerint megszokott. És még mindig nem tudunk elég sokan életet menteni.

szerelmesek400-1467841803.jpg

Budapest, 2016. július 7. - A fesztiválszezonban megugrik a felelőtlen alkalmi együttlétek száma, pedig naponta csaknem egymillió új nemi beteget regisztrálnak világszerte.