HCV: mától gyógyíthatjuk, holnaptól győzzük le!

2015. július 25., szombat 07:10

hcv-sajtotajekoztato400-1437800812.jpgBudapest, 2015. július 25. - A Hepatitis Világnapja július 28-ára esik. Ennek kapcsán a világ minden részén igyekeznek felhívni a figyelmet a fertőző májgyulladások különböző fajtáira, az azzal járó veszélyekre valamint a szűrés, megelőzés fontosságára. Az utóbbi évben nagy előrelépés történt a HCV fertőzés kezelésében.

Magyarország élen jár Európában e betegség kezelésében és a terápiához való hozzáférésben, de nem dőlhetünk hátra, a lehetőség felelősséggel jár: az igazi munka most kezdődik, hiszen most esélyt kaptunk arra, hogy közösen összefogva felszámoljuk ezt a súlyos betegséget.

 

Július 28. a Hepatitis Világnapja. A hepatitis olyan fertőző májgyulladások összessége, melyeket különböző - általában fertőző - ágensek váltanak ki. Ma a vírusok által okozott fertőző májgyulladásokat az ABC betűivel jelöljük; így megkülönböztetünk A, B, C, D, E vírus által okozott fertőző májgyulladást.  Az A vírus által kiváltott fertőzés higiéniás kérdés, magától gyógyuló jóindulatú betegség. A B vírusfertőzés ma már védőoltással kivédhető. A C vírus által okozott hepatitis pedig mostantól gyakorlatilag meggyógyítható.

hirdetés

 

A hepatitis több formája is veszélyezteti a világon az emberek egészségét, amelyek közül a C vírus által kiváltott fertőzésről napjainkban mind több szó esik.

 

- Míg a világon 160 millió Hepatitis C-vel fertőzött ember él, addig Magyarországon 70.000 érintett lehet. A fertőzöttek közel fele nem tud arról, hogy egy halálos, de már gyógyítható betegségben szenvednek. A tavalyi évtől a HCV kezelésében új lehetőségek nyíltak, amelyek azon betegek gyógyítását is lehetővé teszik, akik eddig vagy nem gyógyultak meg az egyébként is sok mellékhatással járó kezeléstől, vagy nem kaphatták meg azt - mondta Dr. Werling Klára, a Vírusos Májbetegek Országos Egyesületének elnöke.

 

Az új kezelés nemcsak lehetőséget jelent, de felelősséggel is jár. Magyarország eddig is élen járt Európában a betegek gyógyításában, és a modern, korszerű gyógyszerekhez való hozzáférés biztosításában. Bár már több ezer beteg meggyógyult, még sok a teendő a fertőzés teljes felszámolásáig. Ehhez a betegek, betegszervezetek, orvos szakmai és a döntéshozók együttes munkája szükséges. A közös munka már el is kezdődött, aminek célja a Nemzeti Hepatitis Stratégia megalkotása.

 

A májgyulladások elleni sikeres küzdelemnek két fontos eleme a felvilágosítás és a megelőzés. Ezt tűzték ki célul a hazai betegszervezetek, mikor a hétvégén az ország hét nagyvárosában - köztük Budapesten is -  felvilágosító és szűrő rendezvényeket szerveznek. Azoknak különösen érdemes felkeresni a rendezvényt, akik 1992 előtt vért vagy vérkészítményt kaptak illetve ismeretlen eredetű májenzim emelkedésben szenvednek. Budapesten a városligeti Napozóréten, valamint Békéscsabán, Egerben, Nyíregyházán, Kaposváron, Szekszárdon és Zalaegerszegen is várják az érdeklődőket.

 

Bővebb felvilágosítást a www.vimor.hu honlapon olvashatnak. Aki pedig ide nem jut el, az háziorvosa segítségét is kérheti a szűrésben.

 

Forrás és fotó: Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete

 

hcvsajtotajekoztato-1437801060.jpg

Kapcsolódó cikkek

harkany-marsalkofoto-20144-400-1408867822.jpgHarkány, 2014. augusztus 25. - A nyárral nem érnek véget a rendezvények a Harkányi Gyógy- és Strandfürdőben. Az Egészséghétvége keretében az egész családnak lehetősége lesz kimozdulni, hogy sportoljanak, gyógyuljanak, és elsajátítsák a helyes életmód alapelveit.

Budapest, 2015. január 19. - A magyar gyermekegészségügyben dolgozó szakemberek - az alulfinanszírozottság ellenére - hivatástudatukból adódóan is elkötelezettek. A K&H gyógyvarázs felmérésében résztvevő 39 gyermek-egészségügyi intézmény válaszaiból az is kiderül, hogy a gyermekgyógyászok szakmailag felkészültek és nyitottak az új eljárások, eszközök befogadására, alkalmazására.

influenza400-1452726983.jpg

Budapest, 2016. január 14. - Az Országos Epidemiológiai Központ heti jelentése szerint hazánkban még nincs influenza-aktivitás, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni a kellemetlen tünetekkel járó, és akár súlyos vagy halálos szövődményekhez is vezető betegség ellen - közölte az Országos Epidemiológiai Központ.