Hamis ígéretek a kolloid oldatokról

2015. december 7., hétfő 06:05

Budapest, 2015. december 7. - A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ezúton is felhívja a fogyasztók figyelmét az egyes - szakmai kontroll nélkül forgalmazott - kolloid oldatokkal kapcsolatos egészségügyi kockázatokra és veszélyekre.

A Gazdasági Versenyhivatal megállapította, hogy a LEDLAND Kereskedelmi Kft. (Ledland) jogsértő módon reklámozta platina-, arany-, ezüst- és rézkolloid, valamint PentaMax C-vitamin bomba termékeit, mert többek között tiltott gyógyító és az egészségre gyakorolt megalapozatlan hatásokkal, valamint hamisan népszerűsítette azokat egy nemzetközi minőségellenőrző szervezet kiváló minősítésével. A GVH a jogsértésért egymillió forint bírságot szabott ki a Ledlandra, megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását, és helyreigazító közlemény közzétételére is kötelezte a vállalkozást.

 

A Ledland egy PentaMax elnevezésű MLM (multi-level marketing) rendszert működtet, amelynek keretében platina-, arany-, ezüst- és rézkolloidokat (kolloid oldatok), valamint PentaMax C-vitamin bombát értékesít honlapján, és mindezek népszerűsítésére rendszeresen küld hírleveleket is regisztrált tagjainak.

hirdetés

 

A GVH úgy ítélte meg, hogy a Ledland jogszerűtlenül hirdette és értékesítette termékeit 2008 szeptembere és 2015 májusa között, mert a kolloid oldatoknak és a PentaMax C-vitamin bombának az egészségi állapotra vonatkozó, bizonyítatlan jótékony hatásokat tulajdonított, megtévesztve ezzel a fogyasztókat. A cég a kolloid oldatoknak és a PentaMax C-vitamin bombának gyógyhatást tulajdonított a jogszabályi tilalom ellenére.

 

Ezen kívül a kolloid oldatokról megtévesztően állította a Ledland, hogy azokat az Európai Független Minőségellenőrző Team tesztelte, ellenőrizte és kiváló minősítéssel látta el, valamint jogszerűtlenül forgalmazta az oldatokat, figyelmen kívül hagyva azok közegészségügyi kockázatait. A PentaMax egy piramis jellegű eladásösztönző rendszer, amelyben a fogyasztók a beígért előnyökhöz és jutalékokhoz elsősorban további fogyasztók és vállalkozások csatlakoztatásával jutnak, és nem termékek/szolgáltatások értékesítésével vagy fogyasztásával.

 

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet véleménye szerint a kolloid oldatok nem minősülnek étrend-kiegészítőnek, nem használhatók fel élelmiszerekben, nem fogyaszthatók sem étrend-kiegészítőként, sem élelmiszerként. A szervezetben felhalmozódott kolloid bőrbetegséget (argyriát) okozhat, így annak fogyasztása közegészségügyi kockázatot hordoz.

 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal állásfoglalása szerint a kolloid oldatok jogszerűen nem forgalmazhatók Magyarországon élelmiszerként vagy étrend-kiegészítőként. Egészségre gyakorolt káros hatásuk - kivizsgálásukra vonatkozó elegendő és hiteles tudományos információ hiányában - nem zárható ki.

 

A GVH a Ledlandra kirótt bírság kiszabásakor az egyes termékek értékesítéséből származó árbevételére - annak 5%-ára - alapozott. A GVH súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy a jogsértő kereskedelmi gyakorlat részben pénzügyi nehézségekkel, részben egészségügyi problémával küzdő fogyasztókat célzott meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek a problémájukkal kapcsolatos hirdetésekre, illetve hogy a Ledland több jogsértő fogyasztói tájékoztatást is közölt.

 

Forrás: Gazdasági Versenyhivatal

Kapcsolódó cikkek

thinkstockphotos-gpointstudio400-1444931421.jpgBudapest, 2015. október 16. - A magyar lakosság mintegy kétharmada küzdhet D-vitamin-hiánnyal. Fontos tudni, hogy ennek az alapvető vitaminnak a pótlása hogyan járul hozzá egészségünk megőrzéséhez, és a nyári hónapok valóban feltöltik-e D-vitamin-raktárainkat.

e-cigaretta-tilos400-1463306744.jpg

Budapest, 2016. május 16. - Hatályba lép az elektronikus cigaretta használatát korlátozó szabályozás május 20-án. Nem lehet majd e-cigarettát használni például a munkahelyeken és a játszótereken. A szabályt megszegők bírságra számíthatnak - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Tisztifőorvosi Hivatala az MTI-vel.

Budapest, 2015. január 11. - A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint 2014. december 29. és 2015. január 4. között az országban 3700 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az Országos Epidemiológiai Központ heti jelentése szerint hazánkban még nem terjed járványosan az influenza, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni a kellemetlen tünetekkel járó, és akár súlyos szövődményekhez is vezető betegség ellen - közölte az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala.