Megkezdődtek a Holokauszt-emlékév kiemelt pécsi programjai

2014. július 5., szombat 07:00

emlektabla400-zsido-elemi-iskola-pecs-holokauszt70-1404509984.jpgPécs, 2014. július 5. - Az egykori izraelita elemi iskola épületének falán elhelyezett emléktábla avatásával és zsidó származású pécsi képzőművészek alkotásaiból nyílt tárlattal tegnap megkezdődtek a holokauszt-emlékév pécsi programjai.

Krassó Sándor, az elemi iskola volt tanulója - Gellér B. István és Illa Gábor az intézménynek emléket állító, író kezet ábrázoló alkotásánál mondott - beszédében azt hangsúlyozta, hogy nem felejthető el a zsidóság ellen állami eszközökkel szított gyűlöletkampány és azok magatartása sem, akik a deportálásokat közönyösen végignézték. Az intézmény több egykori tanulója, holokauszt-túlélők, politikusok előtt hozzátette: nem bocsáthatók meg a hetven évvel ezelőtt történtek, és "álszent kézmosás" azt mondani, hogy a holokausztért kizárólag a németeket terheli felelősség.

 

emlektabla600-zsido-elemi-iskola-pecs-holokauszt70-1404510051.jpg

hirdetés

 

Krassó Sándor az 1887 és 1944 között a pécsi Fürdő utca 1. szám alatt működő elemi iskolával kapcsolatban felidézte, hogy az oda járó diákok száma a második világháború előtt megközelítette a négyszázat, 1944-re azonban 112-re csökkent. A gyermekek és a tanári kar tagjainak többségét elhurcolták, megölték - közölte. Rámutatott: az iskola színvonalát jelzi, hogy az onnan továbbtanulók a középiskolát az átlagosnál jobb, nem ritkán jeles, kitűnő eredménnyel fejezték be, és többen nemzetközi hírű művészek, tudósok, sikeres gyáriparosok lettek.

 

Az emléktábla-avatás után a nagyközönség számára eddig ismeretlen, a holokauszt áldozatává vált négy zsidó származású pécsi képzőművész, Károly Ernő, Kellermann Emil, Király Lajos és Roder Judit megmaradt alkotásaiból nyílt kiállítás a Janus Pannonius Múzeum Káptalan utcai Múzeum Galériában. A Négy festőművész című, augusztus 15-éig látogatható tárlat részben az 1946-ban, ugyanezen művészek munkáiból válogató kiállítás rekonstrukciója. Azt az alkotókkal egykor személyes, baráti és tanítványi kapcsolatban álló Martyn Ferenc, a magyar avantgárd és absztrakt művészet emblematikus alakja kezdeményezte.

 

negy-festomuvesz-kiallitas-pecs-holokauszt70-1404510132.jpg

 

Pécsen péntektől három napon át zajlanak a holokauszt-évforduló kiemelt eseményei, amelyek keretében istentiszteleteket, koszorúzást, tudományos konferenciát tartanak, és egyebek mellett beszélgetést is szerveznek túlélők részvételével.

 

Goldmann Tamás, a Pécsi Zsidó Hitközség elnöke az MTI-nek azt mondta: az akkor Pécsen és környékén élő mintegy négyezres zsidó közösségnek a tíz százaléka élte túl a vészkorszakot.

 

Forrás: MTI, MTI-fotó: Sóki Tamás

Kapcsolódó cikkek

ddc-gyarlatogatas-beremend1-400-1449302970.jpgBeremend, 2015. december 6. - A Duna-Dráva Cement Kft. hosszú évtizedek óta figyel a környezettudatos megoldások alkalmazására és a természeti környezet értékeinek megőrzésére. A fenntartható fejlődés elve része a vállalat gondolkodásmódjának, kultúrájának, ezért környezetbarát működésének bemutatására nyílt napot szervezett.

Pécs, 2016. január 14. - Az idén is a pécsi erőműbe kerülnek a karácsony után kidobott fenyőfák a baranyai megyeszékhelyen.

buzanszky2010-dorogifc400-1382276937.jpgHat középiskola csapatai mérkőztek a III. Pécs városi Buzánszky Kupán. A tornán jelen volt az Aranycsapat hátvédje, Buzánszky Jenő is. A Nemzet Sportolója cím viselőjét október 26-án szülővárosában, Dombóváron látják vendégül abból az alkalomból, hogy hetven éve lépett vasúti szolgálatba.