Legyen biztonságos az ünnep!

2013. december 16., hétfő 16:00

egosor400-1387103329.jpgEgy karácsonyfatűz, vagy épp egy eldőlt gyertya okozta tűz nem csak az ünnep hangulatát teheti tönkre, de komoly károkat okozhat a lakásban. Még szerencsés esetnek tekinthetjük, ha mindez személyi sérülés nélkül zajlik le... Hogyan maradjon meghitt az ünnep? Mit tanácsol a katasztrófavédelem az előttünk álló időszakra?

Az adventi időszak a karácsony előtti negyedik vasárnappal kezdődik meg és karácsonykor ér véget. Ilyenkor a hagyományoknak megfelelően sok otthonban gyújtják meg az adventi koszorú gyertyáit. A karácsonyi időszakban díszítésként is sok gyertyát és mécsest használnak az emberek, ezek könnyen okozhatnak baleseteket. A statisztikák is azt mutatják, hogy az ünnep idején megnő a lakástüzek száma, sokan ugyanis felügyelet nélkül hagyják az égő mécseseket.

 

Az ilyen tűzesetek kiváltó oka leggyakrabban az, hogy az égő mécseseket vagy gyertyákat gyúlékony anyag közelében helyezik el, a keletkező lángok a különböző textíliákon, függönyön, asztalterítőn keresztül átterjednek a lakás más helyiségeire. Az adventkor használatos koszorúk, amelyek jellemzően könnyen éghető anyagokból készülnek, szintén nagy odafigyelést igényelnek.

hirdetés

 

A lakástüzek, illetve az azokból fakadó tragédiák elkerülhetőek a meggyújtott gyertyák helyének körültekintő megválasztásával. Minden esetben fontos éghetetlen anyagú alátétet használni, ezzel ugyanis megakadályozható, hogy a mécses, vagy a gyertya átforrósítsa a környezetét. Célszerű azok közeléből minden gyúlékony anyagot eltávolítani, emellett figyelni kell arra is, hogy a mécsest, gyertyát stabil helyre rakjuk, ahol nem dőlhet fel, és ahonnan nem eshet le. E szabályok szem előtt tartásával megakadályozhatjuk, hogy otthonunkban tűz keletkezzen.

 

Vágott fenyő esetében – amennyiben mód van rá – alkalmazzunk „vizes” tartót (talpat) a fa nedvességtartalmának pótlására!

 

Műfenyő esetén – lehetőleg – válasszuk a „tűzálló kivitelűt”!

 

Gondoskodjunk a karácsonyfa stabilitásáról és a feldőlés elleni védelméről! Elsősorban nem éghető anyagú dekorációs elemeket használjunk a fa díszítésére!

 

Az elektromos karácsonyfaizzóknál a nem szabványos vezeték hamar felmelegedhet és tüzet okozhat, ezért a megfelelő minőségről már vásárláskor érdemes meggyőződni.

 

A fára gyertyákat, csillagszórókat kizárólag díszítésként helyezzünk fel, azokat ott ne gyújtsuk meg!

 

Az elektromos kapcsolókat és csatlakozókat úgy kell elhelyezni és rögzíteni, hogy azokhoz a gyermekek sem szándékosan, sem pedig véletlenül se férhessenek hozzá!

 

Égőcsere, vagy áthelyezés alkalmával minden esetben válasszuk le az izzósort a villamos hálózatról!

 

A korábban már üzemeltetett izzósort vagy díszítőelemeket a felhelyezés előtt át kell vizsgálni, ismételten tanulmányozni a használati utasítást és a gyártói előírásoknak megfelelően szükséges a szerelést elvégezni!

 

Lefekvés vagy a lakásból való eltávozás előtt az izzósort és az elektromos díszeket a hálózatról le kell választani!

 

A fenti tanácsok betartásával biztosan meghitt lesz az ünnep!

 

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Fotó: mithogyanbiztosanne.blogspot.hu

Kapcsolódó cikkek

nezzunk-egyutt-a-tukorbe400-1410374450.jpgPécs, 2014. szeptember 11. - Az őszi csúcsforgalomban is lehet bosszúságok, állandó zsúfoltság nélkül, ugyanakkor gyorsabban buszozni. Ehhez azonban az utasok segítségét is kéri a pécsi „Nézzünk Együtt a Tükörbe” (NET) program.

Bajnai Gordon Komlón

Ha összefogunk, lehet magyar csoda. „Csigolyánként törik el a magyar demokrácia gerincét.”

Pécs, 2014. május 22. - Magyarország első váltócsúszkás rendszerű orgonájával gazdagodott a napokban a pécsi kertvárosi református templom, a hangszert tegnap mutatták meg a sajtó képviselőinek.