Mennyit takaríthatunk meg napenergiával?

2015. szeptember 21., hétfő 06:05

Pécs, 2015. szeptember 21. - Egy napelemes rendszer megtérülési ideje 6-7 év. Ezzel szemben a garanciaidő, vagyis amíg teljes biztonsággal energiát fog termelni, legalább harminc év. Ezért, ha az üzemidő egészét nézzük, a megtérülés után is évtizedekig nyereséget termelő beruházás induló költsége végképp eltörpül a haszon mellett. 30 év alatt milliókat spórolhatunk a napelemekkel még akkor is, ha csekély az energiafogyasztásunk. Persze, minél nagyobb villanyszámlát váltunk ki a megújuló energiaforrás segítségével, annál többet takarítunk meg.

Tegyük fel, hogy 10 000 forintot költünk havonta villanyszámlára. Ha hosszú távon nézzük, ez azt jelenti, hogy 30 év alatt 3,6 millió forintot fizetünk az áramszolgáltatónak! Ez egy olyan alacsony összeg, melyről a legtöbb család csak ábrándozhat. Egy 2 kilowattos teljesítményű napelemes rendszer azonban ezt a fogyasztást teljes mértékben kiválthatja. Megközelítőleg 750 000 forintba kerül egy ilyen rendszer, ami azt jelenti, hogy 30 éves távlatban mintegy 2,9 millió forintot fogunk megspórolni, ha magunknak kezdjük el termelni az áramot.

 

energiafuggetlenseg-infografika-4-1a-1442745466.jpg

hirdetés

 

Természetesen ezek csak iránymutató számok. Ha árnyékos helyen fekszik a lakásunk, vagy rossz a tájolása, akkor elképzelhető, hogy több napelem kell ahhoz, hogy az adott mennyiségű energiát elő tudjuk állítani. Hosszabb távon gondolkozva azonban a beruházás költsége mindig elenyésző marad az elérhető megtakarításhoz képest. Az általános szabály pedig: minél nagyobb a villanyszámlánk, annál többet tudunk a napelemes rendszer segítségével megtakarítani. Egy teljesen átlagos, havi 15 ezer forintos villanyszámla mellett már csaknem 5 és fél millió forintot kell az áramszolgáltatónak fizetni három évtized alatt. A napelemes rendszer ezzel szemben nem sokkal drágább 1 millió forintnál.

 

Petre András, a napelemes rendszerek szakértője egy szemléletes példával mutatta be, mit jelent napelemes rendszerre váltani: „Két választási lehetőségünk van. Vagy maradunk a jelenlegi szolgáltatónknál és minden hónapban befizetjük a villanyszámlát. Vagy napelemes rendszerre váltunk és a havi villanyszámlák árát egy malacperselybe tesszük. Miután kifizettük a napelemes rendszer árát, 30 év múlva több mint 4 millió forint lesz a perselyben. Olyan ez, mintha a napelem mellé egy ingyenes lakásfelújítást is kapnánk. Vagy egy használt Porschét.”

 

energiafuggetlenseg-infografika-4-2a-1442745519.jpg

 

Ha több régi, magas fogyasztású hűtő is van a lakásban, könnyedén akár 25 000 forintra is rúghat a villanyszámlánk. Ha ezen nem változtatunk, 30 év alatt megdöbbentő módon 9 millió forintot juttatunk az áramszolgáltatónk zsebébe! Ennek az energiaigénynek a fedezésére már egy közel 2 millió forintos napelemes rendszerre lesz szükségünk. Ezzel azonban, ha időben meglépjük, 7 millió forintot spórolhatunk, ami bőven elég arra, hogy a lakás összes elektronikus eszközét lecseréljük, a nyílászárókkal együtt, mely beruházások pedig még tovább fogják csökkenteni a kiadásainkat. Bár egy, a nyugdíjas éveink kezdetét megünneplő új sportautó, vagy egy kellemes nyaraló sem hangzik rosszul, melyre szintén felhasználhatjuk a napelemek által felszabadított forrásainkat.

 

energiafuggetlenseg-infografika-4-3a-1442745643.jpg

Kapcsolódó cikkek

Budapest, 2015. június 19. - A központi trafikellátó közreműködésével november 1-jétől gyorsabb és rugalmasabb lesz a dohányértékesítés a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) szerint.

Budapest, 2016. február 1. - Az e-kereskedelem az egyik leggyorsabb ütemben növekedő ágazat, a határokon átnyúló hatékony tranzakcióknak azonban még vannak akadályai.

vonatinfo-montazs400-1454740916.jpg

Budapest, 2016. február 6. - Február első napjaiban, azaz kevesebb mint egy év alatt átlépte a kétszázezres letöltés-számot a Vonatinfó, a MÁV-START okostelefonokra telepíthető ingyenes utastájékoztató alkalmazása.