Új MRI-eszköz az agykutatás szolgálatában

2016. január 19., kedd 06:00

Pécs, 2016. január 19. - Mintegy kétszázmillió forintból beszerzett új, a kisállatok mágneses-magrezonanciális vizsgálatára alkalmas berendezést (MRI) mutattak be hétfőn a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpontjában rendezett szemináriumon.

Az egyetem az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) keretében beszerzett képalkotó berendezés a PTE egyik legnagyobb értékű kutatási műszere.

 

Az eszköznek köszönhetően lehetséges az agy mélyreható kutatása: a készülék az élő anatómiai viszonyokról és biokémiai-élettani paraméterekről egyszerre nyújt információt - emelte ki a PTE. Hozzátették, az új berendezés alkalmas magasabb rendű agyi működések, így például a beszéd, az emlékezés vagy a tájékozódás alapkutatására is.

hirdetés

 

Az MRI-eszköz egerek és - mintegy 500 gramm súlyig - patkányok fekvő testhelyzetben történő vizsgálatára alkalmas, segítségével akár 4-5 órán keresztül is  vizsgálható altatásban egy-egy állat. A vizsgálat közben a kísérleti állatok testhőmérséklete, légzése és EKG-ja folyamatosan ellenőrizhető.

 

A PTE írásos összefoglalója arra is kitért, hogy a hétfői szeminárium során a NAP eddigi kutatási eredményeiről is beszámoltak a szakemberek. "Szó volt többek között a sclerosis multiplex új kísérletes modelljéről, a koponya-, illetve agysérülésben szenvedők javuló gyógyulási esélyeiről, a Parkinson-kórban szenvedők munkaképességének műtéti helyreállításáról, valamint az emberi agy regenerációs képességeinek vizsgálatáról" - összegzett az egyetem.

 

A 12 milliárd forintos kormánytámogatással 2014 februárjában indult NAP a felfedező kutatások, a megelőzés, az innováció, az orvosi ellátás hatékonyabbá válását, a gyógyszerfejlesztést, valamint a hazai tudományos eredmények ösztönzését tűzte ki célul.

 

 

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

Pécs, 2016. június 8. - Szorosabbra fűzi kapcsolatát a jövőben a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Dunaújvárosi Egyetem (DUE). Az erről szóló megállapodást június 6-án délután írta alá a két intézmény rektora, Bódis József és András István.

Budapest, 2015. március 15. - A köztársasági elnök - a kormány előterjesztésére - a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Széchenyi-díjat adományozott többek között a Pécsi Tudományegyetem két egyetemi tanárának.

koraszulottbekes-1370269018.jpg

 Világszínvonalú ellátást nyújthatnak az újszülöttek pécsi intenzív centrumában azoknak az orvosi berendezéseknek köszönhetően, amelyek beszerzéséről a Pécsi Tudományegyetem és a szállító cégek képviselői pénteken írtak alá szerződést a baranyai megyeszékhelyen. Az egyetem gyermek-, valamint szülészeti klinikája 133 új eszközzel, köztük inkubátorokkal, lélegeztetőgépekkel, infúziós pumpákkal, s egyebek mellett ultrahangkészülékekkel gazdagodik.