„Szigetelt” a Zenélő Egyetem

2014. augusztus 17., vasárnap 11:00

Budapest, 2014. augusztus 17. - A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Zenélő Egyeteme (ZEN) is bemutatkozott augusztus 13-án, a Sziget Campus Hungary-sátrában. Beck Zoltán, a PTE ZEN szakmai igazgatója és a 30Y frontembere, Szénássy Alex, a képzés vendégelőadója, a Laboratory Group vezetője és a MOME tanára, valamint a Tablespoon zenekar tagjai adtak ízelőt a Zenélő Egyetemből.

A Pécsi Tudományegyetem egyedülálló kulturális és oktatási kezdeményezése a Zenélő Egyetem program, amely 2012 januárjában indult útjára. Célja karközi kurzusok, workshopok, rendezvények, munkatapasztalat-szerzési akciók keretében zenéhez értő, kérdező, kritikus és érzékeny embereket képezni. Pécsről indult, de mára már országos projektté nőtte ki magát.

 

Beck Zoltán a beszélgetés során rávilágított arra a jelenségre, hogy bárhol járunk, sosincs csend, mindenhol zene vesz körül bennünket. Ezért is tartja fontosnak, aki diplomát kap a kezébe, azaz a jövő értelmisége ne csak az adott szakterületéhez értsen, hanem rendelkezzen valamilyen reflexív viszonnyal a világra és az őt körülvevő dolgokra.

hirdetés

 

„Az alaptörténet az, hogy egy olyan karközi rendszert építsünk ki, amely nem specifikus, azaz például nemcsak a művészeti kar vagy a bölcsészkar hallgatói foglalkozhassanak ezzel, hanem bárki. Ily módon Pécsett az orvosi kartól a jogtudományon át minden kar hallgatói lehetnek a ZEN diákjai” - jegyezte meg Beck Zoltán. A Zenélő Egyetem szolgáltatásai tehát minden kar számára nyitottak.

 

A Zenélő Egyetem a külföldi hallgatókra is gondol, ezért minden félévben indítanak angol nyelvű kurzusokat. Egy szemeszterben átlagosan 17 vendégoktató tanít, akik a nemzetközi és a hazai populáris élet meghatározó szakemberei: köztük tudományos szakemberek, kritikusok, klasszikus bölcsészek, menedzserek, fesztiválszervezők, színpadmesterek, zenei szakemberek, producerek. Az oktatás során saját tutorokkal hat nagyobb területet különítenek el, amelyek lefedik az egész pop-zenei kultúrát.

 

A képzés a hallgatók személyes szándékait is igyekszik támogatni - készüljön akár zenei szakújságírói, fotós, tervező, zenész, stúdió technikusi vagy menedzser pályára -, ezért szemeszterenként 100 főre limitálták a jelentkezést. Elsősorban olyan érzékenyítés felé mozognak, amely nyitott, az efféle kultúrához forduló és értő fiatalokat nevel ki. „Hiszünk azokban, akikkel együtt veszünk részt a kurzusokon, és kíváncsiak vagyunk arra, hogy ők hogyan gondolkodnak a világról” - magyarázta a képzés lényegét Beck Zoltán.

 

Szénássy Alex, a Laboratory Group vezetője fantasztikus, Közép-kelet Európában egyedülálló és példaértékű ügynek tartja a képzést és annak akkreditációját. „Valós igényre válaszol, a jövő oktatási rendszerének kulcsa, hogy azt tanítsuk a gyerekeknek, ami érdekli őket” - tette hozzá. A ZEN oktatója megosztotta a jövőre vonatkozó elképzeléseiket is: szeretnének a határon túlra is terjeszkedni, partnerségi kapcsolataikat bővíteni, a zene és a vizualitás kapcsolatával foglalkozni.

 

Forrás: Edupress

Kapcsolódó cikkek

Eger, 2014. október 18. - Gulyás Tibort, a Pécsi Tudományegyetem hallgatóját, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) jelenlegi alelnökét választották meg a szervezet elnökének a HÖOK szombati, az egri Eszterházy Károly Főiskolán tartott tisztújító küldöttgyűlésén.

pte-emlekfutas3-400-1426320070.jpgPécs, 2015. március 14. - A PTE Sportiroda első ízben rendezte meg a PTE Emlékfutást március 11-én, szerdán. Közel 1500 hallgató teljesítette a „történelmi távot”, illetve több mint százezer forintot tudtak gyűjteni a szervezők a határon túli magyar iskolakezdő gyerekek számára.

A döntéshozók, a felsőoktatás és a gazdasági szereplők folyamatos együttműködésének szükségességét hangoztatta Magyarország versenyképessége érdekében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke Pécsett.