Richter-PTE együttműködés a viselkedéskutatásért

2014. január 12., vasárnap 11:15

A magasabb rendű agyműködés vizsgálatára alkalmas műhely működtetését célozza a Richter Gedeon Nyrt. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) által kötött megállapodás - jelentette be a baranyai megyeszékhely egyeteme. Az egyetem MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében megjegyzik, hogy a Richter és a PTE között hosszú ideje fennálló tudományos együttműködés egy újabb stratégiai állomását jelenti az új viselkedéskutató egység létrejötte.

A Kővágószőlősön újonnan alapított Grastyán Endre Kutató Központban a magasabb rendű agyműködés vizsgálata válik lehetővé majmokon, és ezáltal például korunk egyik legintenzívebben növekvő egészségügyi problémája, a demencia gyógyszeres kezelésének lehetősége is.

 

A demencia súlyos népegészségügyi probléma, Európában mintegy hétmillió, Magyarországon 160 ezer embert érint. Becslések szerint 2050-re világviszonylatban több mint 100 millió demens beteggel kell számolni. A sajtóközleményben kitérnek rá, hogy a betegségnek jelenleg nincs megfelelő terápiája, és egy igen nehezen kutatható terápiás terület, amelynek oka, hogy a magasabb rendű agyműködés zavaráról van szó, amely megfelelő módon főemlősök viselkedésének a vizsgálatával lehetséges, invazív beavatkozások nélkül.

hirdetés

 

Az együttműködés keretei között a Richter a PTE tudományos munkacsoportja számára teremt korszerű, az uniós standardoknak megfelelő működési körülményeket, és egyúttal vállalja a kutató központ folyamatos fenntartását is, a PTE pedig a tudományos hátteret és a főemlős vizsgálatokhoz szükséges tudást biztosítja.

 

A PTE közleményében megjegyzik azt is, hogy a Richter számára stratégiai fontossággal bírnak a hazai egyetemi, akadémiai intézményekkel kötött tudományos, kutatási együttműködések. Az egyetemek tudományos, K+F tevékenységei mellett egyre komolyabb szerepet kap az innováció és kutatáshasznosítás, mely a felsőoktatási intézmények megítélésében már kimagasló jelentőséggel bír. Ezért a PTE-nek mint Pécs legnagyobb foglalkoztatójának, és mint a tudomány meghatározó szereplőjének, elemi érdeke, hogy a rendelkezésre álló szellemi potenciálja a lehető leghatékonyabban hasznosulhasson a tudásiparban - áll a közleményben.

 

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

Pécs, 2013. november 11. - Kismértékű leépítésre készül a Pécsi Tudományegyetem (PTE), amelynek vezetése nem döntött tanszékek és más szervezeti egységek megszüntetéséről - közölte az intézmény hétfőn az MTI-vel.

Pécs, 2015. január 26. - A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karán tavaly indult először online kurzus. A kísérlet sikeres volt: idén már több mint 300-an jelentkeztek és 70-en végeztek valamelyik kurzuson, azaz tízszer annyian, mint tavaly.

pte-cembeton400-1480572002.jpg

Pécs, 2016. december 1. - A PTE Műszaki és Informatikai Kara és a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) együttműködésében felsőfokú, gyakorlati tudásanyagra épülő szakemberképzés indul.