Gyász: Elhunyt a Pécsi Tudományegyetem volt rektora

2013. február 8., péntek 11:00

1997-00-03-dr-toth-jozsef-1360318005.jpgTóth Józsefet rövid, súlyos betegség után érte a halál. 73 éves volt.

A tudóst az egyetem és az intézmény természettudományi kara saját halottjának tekinti - írta a PTE az MTI-hez eljuttatott közleményében.

 

Az egyetem Tóth József személyében jelentős vezetőjét, nagyra becsült professzorát, szakterületének kiváló művelőjét, a hallgatók elismert, elhivatott oktatóját vesztette el - olvasható a szövegben.

hirdetés

 

Tóth József 1984 óta volt a PTE és jogelődje, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanára, 1994 és 1997 között a természettudományi kar dékáni, 1997 és 2003 között az egyetem rektori tisztségét töltötte be.

 

A professzor elévülhetetlen érdemeket szerzett az egyetemi szintű tanárképzés pécsi elindításában, az általános társadalomföldrajzi és urbanisztikai tanszék, majd a földrajzi intézet létrehozásában és a földtudományi doktori iskola alapításában.

 

Pályafutása alatt közreműködött szakkönyvek készítésében, szakfolyóiratok szerkesztésében, publikációinak száma meghaladja a négyszázat. Kutatómunkája főként a gazdaság- és társadalomföldrajz, a népesség- és településföldrajz, valamint a regionális tudomány területére koncentrálódott.

 

Tóth József legfontosabb eredményeit az Alföld településhálózatának, térszerkezeti sajátosságainak feltárásában, a geográfiai településfogalom újragondolásában, a társadalmi gazdasági tér tagolódásának elméleti modelljének kidolgozásában, a Kárpát-medence regionális fejlődésének és Magyarország városhálózatának, urbanizációjának vizsgálatában érte el.

 

Munkásságát a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetéssel és egyebek mellett Pécs Város Millenniumi Díjával ismerték el.
 

 

(forrás: MTI)

Kapcsolódó cikkek

Budapest, 2015. április 26. - A Magyar Egyetemi és Főiskolai Sajtó Egyesület (MESE) által csütörtökön megrendezett XIV. Felsőoktatási Média Konferencián számos szakmai elismerést osztottak ki. Kékesi Alexandra, a Pécsi Tudományegyetem hallgatója három kategóriában is vehetett át díjat az eseményen.

41-1354443677.jpgPTE kontra ELTE: azért nem megyünk egymásnak...

A Pécsi Tudományegyetem marketingjének alapeleme, hogy Magyarország első, 1367-es alapítású egyeteme. Viszont idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját – hogy hozható össze ez a két adat?

A magasabb rendű agyműködés vizsgálatára alkalmas műhely működtetését célozza a Richter Gedeon Nyrt. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) által kötött megállapodás - jelentette be a baranyai megyeszékhely egyeteme. Az egyetem MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében megjegyzik, hogy a Richter és a PTE között hosszú ideje fennálló tudományos együttműködés egy újabb stratégiai állomását jelenti az új viselkedéskutató egység létrejötte.