Alapításának 650. évfordulójára készül a PTE

2015. november 21., szombat 08:00

Pécs, 2015. november 21. - Alapításának 650. évfordulójára készül a Pécsi Tudományegyetem (PTE). A 2017-es jubileumi év felvezető eseményeinek sora pénteken kezdődött a baranyai megyeszékhelyen. Magyarország első egyetemét 1367. szeptember 1-jén alapította Nagy Lajos király V. Orbán pápa engedélyével.

Az intézményben 650 nappal a jubileum előtt díszdoktoravató szenátusi ülést tartottak, bemutatták egy a pécsi felsőoktatás történetéről szóló könyvsorozat első kötetét, a rektori hivatal előtt leleplezték a Hartung Balázs és Látrányi Péter ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatók tervei alapján készült Minimal elnevezésű, az évfordulóig visszaszámoló berendezést.

 

Bódis József rektor, Udvardy György pécsi megyés püspök és Páva Zsolt polgármester együttműködési megállapodást kötött az ünnepi programok méltó megvalósításáért, a Pécsi Nemzeti Színházban pedig az egyetemi zenekar, az egyetemi kórus, a PTE Zeneművészeti Intézetének Prima Primissima díjas hallgatói adtak koncertet.

hirdetés

 

Bódis József az eseményekhez kapcsolódó sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az egyetem alapításával Magyarország elindult a tudásalapú társadalom megteremtésének útján. Hozzátette, a jubileum jelentőségét nem csökkenti, hogy a középkori egyetem később bezárta kapuit, a hangsúly ugyanis nem a jogfolytonosságon, hanem a szellemi örökségen van.

 

A rektor véleménye szerint abban, hogy az első magyarországi egyetem Pécsett nyílhatott meg, nagy szerepe lehetett az akkori városvezetők aktivitásának és annak is, hogy a város és térsége az ország egyik legfejlettebb része volt. Reményét fejezte ki, hogy a következő években a szellemi tőkének és hazai, valamint az európai uniós támogatásoknak is köszönhetően a régió gazdasága tovább fejlődhet.

 

Bódis József hangoztatta, hogy a ma 9 karral működő, 22 ezer hallgató képzését biztosító egyetem akkor tud megfelelni alapítói elvárásainak, ha mindig kiemelkedő teljesítményt nyújt, amellyel magára irányítja a figyelmet.

 

Udvardy György arról szólt, hogy az egyetem, a város és az egyházmegye "jövőbe mutató ünneplésre" készül. A programok amellett, hogy emlékeztetnek az alapítás bátor gondolatára, a közös akaratra, az ismeretre, a hitbe vetett bizalomra, és tisztelegnek a tudomány előtt, szeretnék megmutatni: "miként teszi emberivé a felismert igazság, a felismert kultúra azt a társadalmat, amelyben élünk".

 

Páva Zsolt közölte: Pécs mindig fontosnak tartotta az egyetem ügyét, helyet biztosított az intézménynek, amelynek sikere mindig szorosan összefüggött, és összefügg a város sikerével.

 

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

Budapest, 2015. március 15. - A köztársasági elnök - a kormány előterjesztésére - a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Széchenyi-díjat adományozott többek között a Pécsi Tudományegyetem két egyetemi tanárának.

e-harmonia-pte-1394040637.pngPécs, 2014. március 5. - Az egészségmegőrzés szempontjából nagy jelentősége van az energiaegyensúly hosszú távú fenntartásának. A mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozási szokások viszont felborítják a bevitt és felhasznált energia közti harmóniát, ami elhízáshoz vezetve károsan befolyásolja az életkilátásainkat.

Nemzeti tudományegyetemek, egyetemek, főiskolák és közösségi főiskolák - a többi között ezt a besorolást tartalmazza a most elkészült felsőoktatási stratégia. Az MTI birtokába került dokumentum mindezek mellett tartalmazza az új finanszírozási alapelveket és a kiválósági professzori cím bevezetését is a kiemelt egyetemeken. A kormany.hu arról számol be, hogy a stratégiát pénteki ülésén nagy többséggel elfogadta a Felsőoktatási Kerekasztal.