Az orvos válaszol

Viszketős séta

Kérdező neve: Renáta

Kérdés: Kedves Testreszabó! Mostanában többször tapasztaltam azt, hogy hosszabb séta közben egyszer csak elkezd viszketni a tenyerem és bedagadnak az ujjaim. Mi okozhatja ezt, hol van lehetőség kivizsgálni az okot? Köszönettel:Renáta 

Kedves Renáta!

 

Kérdése érdekes. Két dolog jutott eszembe ezzel a problémával kapcsolatban. Az egyik ok inkább a hideghez, mint a sétákhoz köthető. Van olyan betegség (hideg urticariának hívják), amikor a hideg hatására egy allergiás reakcióhoz hasonló folyamat megy végbe a hideghatásnak kitett bőrfelületeken, s viszketős, duzzadt , esetleg melegebb foltok jelenhetnek meg ezeken a területeken. Kezelése antihystaminnal (Claritine, Zyrtec, Desloratadin) történhet, vagy figyelni kell a bőrfelület melegen tartására.

Másik gondolatom inkább a tartós sétával kapcsolható össze, amikor a lábbeliben verejtékezés indulhat el. Ha a lábujjak között, körmökön előfordul gombafertőzés, ezeknek az élőlényeknek a fehérjéi a bőr kisebb sérülésein keresztül bejuthatnak a véráramba, s úgynevezett ID reakció útján allergiás, viszkető folyamatokat indíthatnak el a testfelület más tájain is. Kezelése elsősorban a láb- és körömgomba kiirtásával (Lamisil, Orungal, Diflucan tabletta, esetleg helyi gombaellenes kezelések) történik, s ezzel párhuzamosan megszűnnek az allergiás reakciók is.

Köszönöm a kérdést, üdvözlettel: Testreszabó

Kapcsolódó cikkek

Kérdező neve: Ibolya

Kérdés: Támogatja e még az állam minden magyar polgárnak a két heti gyógykúrákat a különböző gyógyfürdőkben?
 

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr! Egy hónapja érzek fájdalmat a jobb térdhajlatomnál, meg van duzzadva, a bal térdhez képest 5 cm-rel vastagabb.Felkerestem az ügyeletes orvost, Ő Aflamin 100mg filmtablettát írt föl. Két hét után a vérnyomásom 170.re fölment, amióta nem szedem ismét normális Igaz, ettől a gyógyszertől elmúlt a fájdalom.. Ezután egy igen ragacsos szürkés színü gyógyszertári krémet kaptam, amit pakolásként használok. a fájdalom és a duzzanat nem szűnik .Már az alsó lábszáramban is érzem a fájdalmat. Előzményként annyit szeretnék elmondani, hogy 2012-ben melldaganattal műtöttek, kiszedték a nyirokcsomókat. Kaptam kemoterápiát és sugárkezelést. A jobb felkarom és jobb mellem ödémás. Lehetséges, hogy a nyirokkeringés elégtelenségéből adódik a lábduzzanat és a fájdalom? Kérem szíves tanácsát. Köszönöm : Valéria

Kérdező neve: Fülfájós

Kérdés: Kedves András! Nagyon fáj a jobb fülemnél a hallójáratom. Egyik ismerősöm azt javasolta, alaposan tisztítsam ki svédcseppes fülpiszkálóval. Én meg azt hallottam, hogy nem jó ötlet piszkálni az ember fülét. Önnek mi a véleménye?